Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Erb obce

 

Pečať obce, z  ktorej erb vychádza, je zachovaná na urbarialnych písomnostiach z r. 1781, ktoré sú uložené v ŠOBA Nitra.

   Je na nej sv. Juraj na koni, ktorý zabíja draka. V kruhopise pečate je nápis: POSSIONIS.ALSO.VASARD.1781.

 

 

V modrom poli štítu nad strieborným drakom strieborná postava sv. Juraja so zlatým plášťom, sediaca na striebornom koni so zlatou zbrojou a postrojom. V horných rohoch štítu po jednej zlatej hviezdičke.

 

 

Kto vlastne bol sv. Juraj?

Sv. Juraj – patrón vojakov, rytierov, lukostrelcov a skautov

   Svätý Juraj patrí medzi starokresťanských mučeníkov, ktorých uctievanie sa rýchlo rozšírilo vo východnej i západnej Cirkvi. O jeho živote však vieme veľmi málo, lebo zachované životopisy sa skladajú z legiend bez historickej hodnoty. Jestvujú však historické dokumenty, ktoré nám umožňujú urobiť si aspoň približnú predstavu o jeho živote.

   Sv. Juraj pochádzal pravdepodobne z Kapadócie /dnešné východné Turecko/. Niektorí uvádzajú ako krajinu jeho pôvodu Gruzínsko, ktoré nesie aj jeho meno /Georgia/. Staré životopisy hovoria, že jeho matka bola Kapadóčanka, kým otec bol Peržan. Juraj bol už od detstva vychovávaný po kresťansky. Neskôr sa stal vojakom a podstúpil mučenícku smrť v Lydde, v Palestíne. Stalo sa to v jednom z prenasledovaní kresťanov  koncom 3. storočia. Niektorí historici kladú jeho mučeníctvo do roku 303 v prenasledovaní za cisára Diokleciána.

   Juraj bol pochovaný v Lydde. Jeho hrob sa čoskoro po jeho smrti stal cieľom pútnikov a miestom zázračných udalostí. Už v období cisára Konštantína Veľkého vznikla pri Jurajovom hrobe cintorínska bazilika, ktorej zvyšky sa zachovali dodnes.

   Uctievanie sv. Juraja sa rozšírilo na kresťanskom východe už vo štvrtom a piatom storočí, a to nielen v Palestíne, Sýrií, Gruzínsku a Arménsku, ale aj v Egypte a Etiópií. Neskôr preniklo aj do iných krajín. Počnúc 6. storočím sa stretávame s úctou k sv. Jurajovi i na kresťanskom západe, v Itálií, Gálií a Británií. V týchto a iných krajinách vzniklo na svätcovu počesť veľa kostolov, bolo po ňom pomenovaných veľa miest a obcí a jeho meno patrilo medzi najrozšírenejšie krstné mená.

   Sv. Juraja uctievali v minulosti ako svojho patróna predovšetkým kresťanskí rytieri a v novšom období skauti.

 

 

 

 

 

 

 


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka